Strona: Historia Katedry / Katedra Energoelektroniki i Elektroenergetyki - Politechnika Rzeszowska

Historia Katedry

W wyniku fuzji katedry Energoelektroniki i Elektroenergetyki oraz Zakładu Systemów Rozproszonych w 2015 roku powstała jednostka pod nazwą Katedry Energoelektroniki, Elektroenergetyki i Systemów Złożonych.

Nowa Katedra prowadzi działalność naukową i dydaktyczną w dyscyplinach elektrotechnika, informatyka i energetyka.

Od 1 czerwca 2017 r. z Katedry wyodrębniono Zakład Systemów Złożonych i Katedrę Energoelektroniki i Elektroenergetyki

W 51-letniej historii Wydziału Elektrotechniki i Informatyki (do 2000 r. Wydziału Elektrycznego) utworzonego w 1965 r. Katedra Energoelektroniki i Elektroenergetyki jest najstarszą jednostką organizacyjną. Wraz z organizacją Wydziału utworzono Zespół Przedmiotowy Elektrotechniki Przemysłowej, obejmujący dziedziny: urządzenia elektryczne, sieci elektryczne, gospodarkę elektroenergetyczną, zabezpieczenia elektryczne, technikę wysokich napięć i instalacje elektryczne.

W 1969 roku Zespół został przekształcony w Zakład Urządzeń Elektrycznych, a w 1970 rozszerzono zasięg tej jednostki o nowo tworzącą się dziedzinę – energoelektronikę, a także o elektrotermię. Dynamiczny rozwój energoelektroniki spowodował, że w 1979 r. nazwę jednostki zmieniono na Zakład Energoelektroniki i Elektroenergetyki.

20 czerwca 2008 r. Zarządzeniem Rektora Politechniki Rzeszowskiej Zakład został przekształcony w Katedrę Energoelektroniki i Elektroenergetyki.

W historii Zakładu/Katedry nauczyciele akademiccy uzyskali:

- dwa tytuły naukowe profesora,
- trzy stopnie naukowe doktora habilitowanego,
- piętnaście stopni doktora nauk.

W okresie istnienia Zakładu/Katedry funkcję jej kierownika pełnili kolejno:
- prof. dr hab. inż. Jerzy Sozański – od 1965 do 1972 r.,
- dr hab. inż. Jerzy Lewicki, prof. PRz – od 1972 do 1995 r.,
- prof. dr hab. inż. Kazimierz Buczek – od 1995 r. do 2017 r.,
- dr hab. inż. Stanisław Wyderka, prof. PRz – od 2017 r. do 2018r.,
- dr inż. Dariusz Sobczyński– od 2018 r. do chwili obecnej.

Niektórzy kierownicy Zakładu/Katedry pełnili również funkcję Dziekana Wydziału:
- prof. dr hab. inż. Jerzy Sozański – od 1965 do 1967 r. (1 kadencję),
- dr hab. inż. Jerzy Lewicki, prof. PRz – od 1973 do 1982 r., od 1984 do 1990 r.,
- prof. dr hab. inż. Kazimierz Buczek – od 1996 do 2002 r., od 2005 r. do 2012 r.