Strona: Konkurs NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec / Katedra Energoelektroniki i Elektroenergetyki - Politechnika Rzeszowska

Konkurs NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec

2023-11-21
, red.  Piotr Pawłowski
Testy w laboratorium KEiE. Od lewej: Piotr Pawłowski (opiekun zespołu uczniowskiego), Arkadiusz Krzywonos (uczeń ZST Rzeszów)

Projekt polegał na porównaniu uszkodzonego modułu PV ze sprawnym panelem PV. Badania realizowano na stanowisku symulacyjnym w Katedrze Energoelektroniki i Elektroenergetyki – Laboratorium odnawialnych źródeł energii. Opiekę naukową nad projektem badawczym pełnili:
dr inż. Dariusz Sobczyński oraz mgr inż. Piotr Pawłowski.  Moduły fotowoltaiczne sprawdzano również w warunkach naturalnych. W ramach projektu zbudowano stanowisko do pomiarów rzeczywistych zlokalizowane na obiekcie Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Rzeszowie. Przeprowadzono i zarejestrowano pomiary wartości mocy, promieniowania bezpośredniego i rozproszonego oraz mocy elektrycznej wytworzonej przez moduły zarejestrowanych wartości natężenia oświetlenia. Opracowano charakterystyki wymienionych wielkości. Dodatkowo zarejestrowano uśrednione dobowe wartości temperatury otoczenia, prędkości wiatru i położenia słońca. Uzyskano charakterystyki pracy badanych ogniw w różnych warunkach nasłonecznienia i temperatury oraz porównano uzyskane wyniki z danymi meteorologiczne  natężenia promieniowania słonecznego i temperatury z bazy PVGIS-SARAH2.

Projekt został zakończony i rozliczony sprawozdaniem z realizacji uczniowskiego projektu badawczego pn. „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” w dn. 30 października 2023 r. na etapie regionalnym. Projekt oczekuje na ocenę i ewentualną kwalifikację do etapu międzywojewódzkiego.