Strona: Pokazy naukowe w laboratoriach Katedry / Katedra Energoelektroniki i Elektroenergetyki - Politechnika Rzeszowska

Pokazy naukowe w laboratoriach Katedry

2019-12-18
, red.  Marek Nowak

W dniu 13.12.2019, odbyły się pokazy naukowe dla szkół podstawowych z Kańczugi, Sieteszy oraz Nowej Dęby. Uczniom zaprezentowane zostały laboratoria Wysokich Napięć i Techniki Świetlnej.

W laboratorium Techniki Wysokich Napięć, uczniowie obserwowali wyładowania elektryczne transformatora Tesli, generatora Marxa, wyładowania ślizgowe itp. Oczywiście, czego można było się spodziewać, najwięcej radości sprawił generator Van de Graaffa. Pokaz ten prowadzili studenci koła naukowego "MegaVolt".

W laboratorium Techniki Świetlnej dr inż. Krzysztof Baran, wytłumaczył działanie kuli całkującej i goniometru, czyli urządzeń wykorzystywanych do badań źródeł światła. Dodatkowo zaprezentował również zrealizowane iluminacje obiektów architektonicznych.